Hedef Pankreas Kanseri

Bu yeni araştırma, yakın gelecekte pankreas kanseri tedavisinde çığır açabilir!...

22 Nisan 2013 —Sevgili okurlarım, bilindiği üzere, pankreas kanseri, yaşam kaybı ile sonuçlanabilen kanser türlerinden birisidir. Erken evrede belirti göstermemesi, çabuk yayılma riskinin olması ve zaman zaman yayılmanın kolay tespit edilememesi, doğru tedavinin belirlenmesinde doktorları zorlayan faktörlerdir. Kanserle ilgili yapılan birçok araştırma, tüm kanser türlerinin tedavi edilebilmesi üzerine kuruludur. Biz doktorlar, yeni gelişmeleri yakından takip ederek, hastalarımıza yararlı olabilecek kanıtlanmış her türlü yöntemi uygulamaktan yanayız. Aynı zamanda, henüz insan araştırmaları yapılmamış ancak umut vaat eden, erken dönemde sürdürülmekte olan hayvan çalışmalarını izlemeye alır ve olumlu sonuçlanmasını isteriz. Henüz hayvanlar üzerinde deneme aşamasında olan ve pankreas kanserinin tedavisinde yapılan bu araştırmanın, kamuoyu ile paylaşılmış gelecek için umut vaat eden sonuçlarını sizinle paylaşmak istedim.

Yeshiva Üniversitesi, Albert Einstein Tıp Fakültesi’nde görevli araştırmacılar, pankreas kanserinde yeni bir tedavi yöntemi denediler. Pankreas hastalarına gelecekte ümit olabilecek bu yeni yöntem, Listeria adlı bakteriyi tümöre bulaştırarak radyoizotop göndermekti. Yapılan araştırmada, vücudun diğer bölgelerine yayılan tümör sayısında ciddi oranda azalma tespit edildi. Üstelik, oldukça agresif pankreas kanserlerinde etkisi gözlenen bu yöntem, sağlıklı hücrelere zarar vermeyebileceği gözlendi. Bu haber, Ulusal Bilim Akademisi Araştırmalarının (PNAS) yeni sayısında yayınlanarak kamuoyu ile paylaşıldı.

Metastatik kanser tedavisi ile ilgili araştırmalar yapan, Einstein Mikrobiyoloji & İmmünoloji bölümü’nden Doçent Dr. Claudia Gravekamp,"ilk denemede, metastazın %90 oranında azaltılabildiğini görmek bizi cesaretlendirdi. Araştırmalar ilerledikçe, yeni girişimlerimiz metastatik pankreas kanseri tedavisinde yeni bir çığır açabilecek potansiyele sahip,” dedi.

Amerika Kanser Enstitüsü’nün tahminlerine göre, bu yıl Amerika’da 45,220 kişiye pankreas kanseri tanısı konacak ve 38,460’ı bu hastalıktan yaşamını yitirecek. Pankreasla sınırlı kanser, ameliyatla tedavi edilebiliyor. Ancak, çoğunlukla hastalık erken dönemde belirti ve bulgu vermediği için pankreas kanserini erken evrede saptanamamaktadır. Çoğu pankreas kanserine, kanser yayıldıktan sonra ve sarılık, ağrı, kilo kaybı ve halsizlik gibi tipik belirtileri ortaya çıktığında tanı konuyor. Ne yazık ki, yayılan pankreas kanserinin şifa şansı yok ve bu durumda uygulanan tedavi, yaşam süresini ve yaşam kalitesini arttırmak için yapılıyor.

Birkaç yıl önce, bilim insanları zayıflatılmış formdaki Listeria monositgen bakterinin, normal hücrelere değil kanser hücrelerine bulaşabildiğini gözlemlediler. Dr. Gravekamp, 2009 yılındaki araştırma sırasında, nedeni keşfetti. Tümör, Listeria’nın içinde yaşamasına izin vererek vücudun bağışıklık sistemini baskı altına alıyor. Buna karşın, zayıflayan bakteri, normal hücrelerde ölüyor.(Listeria’nın saldırgan formu, özellikle bağışıklık sistemi bozuk olan insanlarda gıda ile geçen hastalıklara sebep oluyor.)

Bilim insanları, laboratuvar kültürlerinde antikanser ilaçlarının tümöre taşınmasında Listeria’nın kullanılabileceğini de gösterdiler. Fakat bu konsept, hayvanlarda hiç denenmedi. Bu bulgular doğrultusunda, Listeria-tümör etkileşimini ve Listeria’nın nasıl kullanılarak kanser hücrelerine saldırabileceğini araştırmak için harekete geçildi.

Listeria’ya radyoizotop eklemek fikri, Einstein Mikrobiyoloji & İmmünoloji bölümü Radyaloji Profesörü Dr. Ekaterina Dadachova tarafından önerildi. Aynı zamanda, kanser araştırmalarında Sylvia and Robert S. Olnick Fakültesinde bilim insanı olan Dr. Dadachova, radyoimmünoterapi yönteminin geliştirilmesinde öncü olmuş, antikorlara, kanser hücreleri dahil seçilmiş hedef hücrelere, HIV ile bulaşan mikroplar veya hücrelere eklenen radyoizotop tedavisinin patentini almıştır. Hedeflenen hücrelere özgü antikorlar, antijenlerle birleştiğinde, radyoizotoplar radyasyon yayarak seçtikleri kanser hücrelerini öldürürler.

Birlikte çalışan Dr. Gravekamp ve Dr. Dadachova, Listeria bakterisini zayıflatmak için radyoaktif izotopları bileştirdiler. Bu bileşimde Rhenium188 radioizotopu kullanıldı. Dr. Dadachova, “rhenium’u seçtik çünkü kanser tedavisinde çok etkili olan beta molekülleri yayarlar. Ayrıca, rhenium’un 17 saatlik ömrü vardır. Vücuttan hızlıca temizlenir ve sağlıklı dokulara verilen zararı minimize eder,” dedi.

Metastatik Pankreas Kanseri olan farelere, karın içine yedi gün boyunca günde bir kez radyoaktif Listeria enjekte edildi. Yedi gün boyunca takip edildikten sonra ilave dört gün daha günde bir kez radyoaktif bakteri enjekte edildi. 21 gün sonra, tedavi edilen farelerdeki metastaz sayıldı. Tedavi görmeyen kontrol farelerine nazaran, tedavinin metastazı %90 oranında azalttığı gözlendi. Ek olarak Radyoaktif Listeria, sağlıklı dokulara değil metastazlara ve fazla yayılma göstermemiş tümörlere odaklanmıştı. Tedavi edilen farelerde, herhangi bir yan etki gözlenmedi.

Bu tedavinin, yüksek oranda metastazları bile temizleme potansiyeli olabilir. Dr. Dadachova, ”Araştırmayı 21 gün sonra durdurduk. Çünkü tedavi edilmeyen kontrol fareleri ölmeye başladı. İkinci adımımız, bu tedavinin hayvanlara olan yaşamsal etkilerini incelemek olacak” dedi.

Dr. Gravekamp, "bu noktada, farelerde metastazı azaltan oldukça etkili bir tedavi yöntemimiz var diyebiliriz. Bırakılan her kanser hücresi potansiyel yeni kanser formları anlamına geldiği için amacımız, metastazı %100 oranında temizlemek” dedi. Araştırmacılar, daha detaylı bir tedavi planı ile, daha yüksek doz radyasyon kullanarak veya bakteriye ilave antikanser ajanlar eklenerek tedavinin geliştirilebileceği düşüncesindeler.

Henüz hayvan çalışmaları aşamasında olan ve geleceğe yönelik bizleri ümitlendiren bu tür çalışmaların, sonraki adımlarda da başarılı olmasını yürekten diliyoruz.

Sağlıkla ve Sevgiyle Kalın…

Prof. Dr. Mustafa Özdoğan